LECZENIE ZACHOWAWCZE

Leczenie zachowawcze obejmuje szereg możliwości, które powinny być spełnione w celu uzyskania pozytywnych efektów leczenia. Przedstawia czynniki „modyfikowalne”, które zależne są od pacjenta.

Redukcja masy ciała

W dużej mierze ból stawów wynika z ich przeciążenia. Zmniejszenie masy ciała jest pierwszym ważnym sposobem na zmniejszenie obciążenia wszystkich stawów oraz poprawę samopoczucia, a co za tym idzie- często zmniejszając już na tym etapie dolegliwości bólowe. Masa ciała jest jednym z „modyfikowalnych” czynników wpływających na poprawę jakości życia.

Wskaźnik BMI (Body Mass Index) pozwala na ocenę wagi w stosunku do wzrostu. Jest łatwy do policzenia i od razu można zapoznać się z wynikiem.

Ocena BMI informuje czy pacjent jest:

  • niedożywiony, ma niedowagę (BMI <20)
  • posiada właściwą wagę w stosunku do wzrostu (BMI 20-25)
  • nadwaga (BMI >25-30)
  • otyłość (BMI >30)

Można jeszcze wyróżnić otyłość śmiertelną, gdy BMI wynosi >40.

Musimy wszyscy pamiętać o tym, że im większa waga pacjenta- tym gorzej pacjent przechodzi przez leczenie operacyjne, występują dużo gorsze warunki operacyjne niż u osób z normalną masą ciała. Dodatkowo istnieje większe ryzyko wystąpienia różnego rodzaju powikłań.

Redukcja masy o kilka kilogramów znacznie odciąży stawy i poprawi samopoczucie, ułatwi walkę z chorobą.

Obecnie istnieje wiele sposobów na stracenie kilku kilogramów- od samodzielnych prób lepszego odżywiania, po porady dietetyczne czy gotowe diety pudełkowe. Na początkowych etapach bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na redukcję masy ciała jest aktywność fizyczna.

Leczenie przeciwbólowe

Stosowanie leków przeciwbólowych to bardzo trudny i skomplikowany temat. Wiele stosowanych leków przez pacjentów ma niestety potencjał uzależniający. Istnieje również możliwość „dublowania” leków prowadząc do możliwości wystąpienia objawów przedawkowania. Bardzo ważne jest, aby leczenie przeciwbólowe ustalał indywidualnie pacjentowi lekarz, ponieważ wiele dostępnych leków nie może być stosowane u danego pacjenta ze względu na jego inne schorzenia czy uczulenia.

W leczeniu choroby zwyrodnieniowej możemy wyróżnić wiele grup leków, które mają różny punkt uchwytu w blokowaniu receptorów i reakcji odpowiedzialnych za występowanie bólu.

Leki przeciwbólowe powinny być stosowane według drabiny analgetycznej.

Co to jest drabina analgetyczna?

Jest to schemat leczenia zdefiniowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Polega ona na ustawieniu leczenia przeciwbólowego i wspomagającego w zależności od natężenia bólu.

DRABINA ANALGETYCZNA

W sytuacji kiedy pomimo leczenia przeciwbólowego nie zauważamy poprawy dobrym wyjściem jest wizyta w Poradni Leczenia Bólu.

Iniekcje dostawowe

Rehabilitacja

Rehabilitacja jest bardzo ważnym elementem leczenia, które jest często pomijane z wielu powodów. Jako główny powód podawany przez pacjentów to czas oczekiwania na rehabilitację.

Rehabilitację możemy podzielić na fizykoterapię oraz ćwiczenia indywidualne, masaże czy basen.

Fizykoterapia to różnego rodzaju zabiegi mające głównie na celu zmniejszenie stanu zapalnego, a co za tym idzie dolegliwości bólowych.

 Ćwiczenia indywidualne to jak sama nazwa wskazuje- ćwiczenia z pacjentem. Obejmuje masaże, pokazuje ćwiczenia usprawniające- stabilizujące, poprawiające zakres ruchomości stawów, wzmacniające.

Basen to idealne ćwiczenie stawów w ich odciążeniu. Zarówno ćwiczenia grupowe w basenie jaki i regularne pływanie potrafi dać korzystne wyniki. Należy pamiętać, że pływanie „żabką” może powodować nasilenie dolegliwości bólowych z powodu nadmiernej ruchomości stawów biodrowych.

Musimy zdawać sobie sprawę, że choroba zwyrodnieniowa, w tym choroba stawów biodrowych, może być na różnym etapie rozwoju- dlatego nie należy bezwzględnie sugerować się tym, że rehabilitacja jest w stanie pomóc każdemu. Oczywiście jest to pewien etap leczenia, który nie powinien być pomijany (pozwala w wielu przypadkach uniknąć lub wydłużyć czas do interwencji chirurgicznej). Niestety rehabilitacja jest w stanie pomóc pacjentowi do czasu. W sytuacji gdy okres poprawy po rehabilitacji jest krótki lub pacjent w ogóle nie odczuwa poprawy – pojawia się pytanie co dalej?

Myślę, że kolejnym krokiem powinna być wizyta u lekarza ortopedy- ważne jest przeprowadzenie badania i w zależności od podejrzewanego problemu- wykonanie badań dodatkowych.